Rodzinny DKE – wariant rodzinny kampanii Ja czytam!
Rodzinny Dyskusyjny Klub Edukacyjny, to kolejna wyjątkowa propozycja – wariant rodzinny kampanii Ja czytam! Zależy nam, aby ta wspaniała akcja trwała nieustająco, aby rozprzestrzeniała się w nowym środowisku, żeby znalazła swoją kontynuację również w domu. Niech stanie się pretekstem do czytania i rozmawiania o sprawach ważnych w gronie rodzinnym.
Wakacje mogą być świetnym początkiem rodzinnego DKE. Sprawmy, aby letnie wakacje z książką miały szansę być dla naszych uczniów równie atrakcyjne, jak podróże w nieznane i ciekawe miejsca.
Zaproponujmy rodzinne czytanie książek i rozmowy na ich temat naszym klubowiczom i ich rodzicom. Jest to niezwykle wartościowy i, jeśli skorzystamy z biblioteki Ja czytam! lub biblioteki publicznej, całkowicie bezpłatny sposób spędzenia wolnego czasu.Promujmy razem rodzinne czytanie i rozmowy, ponieważ dzieciom właśnie takich bliskich, rodzinnych spotkań i rozmów brakuje. Przyniesie to wszystkim wiele pożytku: odprężenie, relaks, przygodę, dobre relacje i przyjaźń!
A skoro i tak „Łamiemy schematy!”, to złammy je po raz kolejny i śmiało włączmy rodziców do kampanii Ja czytam! i uczyńmy ich swoimi sprzymierzeńcami.
Dlaczego spotkanie i rozmowa w gronie rodzinnym – Rodzinny DKE – są tak potrzebne? Ponieważ:
- służą popularyzowaniu mody na czytanie wśród rodziców i dzieci – czytający rodzic daje dobry przykład,
- wspierają budowanie dobrych relacji rodzic–dziecko,
- rozwijają kompetencję czytania u dzieci,
- rozwijają zainteresowania i pasję do czytania w czasie wolnym,
- tworzą rodzicom naturalną, niepowtarzalną okazję do przekonania dzieci, że czytanie jest przyjemnością,
- rozwijają u dzieci potrzebę czytania przez całe życie,
- inspirują do wspólnego rodzinnego czytania.
Jak to zrobić? Pomysły na rozpropagowanie Rodzinnego DKE:
1. Ogłoś w szkole wakacyjny wariant kampanii Ja czytam! pod nazwą Rodzinny DKE, wybierając jeden dogodny lub kilka sposobów, np.:
- Zorganizuj spotkanie z rodzicami, podczas którego zaprezentujesz propozycję Rodzinnego DKE i przekażesz „Zaproszenie do Rodzinnego DKE”. Uzasadnij dlaczego czytanie „rodzinne” jest potrzebne – skorzystaj z naszych podpowiedzi.
- Wyślij rodzicom maila, dołączając „Zaproszenie do Rodzinnego DKE” i plakat w wersji elektronicznej. Uzasadnij w wiadomości, dlaczego czytanie „rodzinne” jest potrzebne – skorzystaj z naszych podpowiedzi.
- Zamieść na stronie internetowej zaproszenie do udziału w Rodzinnym DKE. Skorzystaj z naszych materiałów: uzasadnienie, projekt zaproszenia i plakat.
- Rodzinny DKE przedstaw w formie sesji plakatowej. Plakaty zamieść w szkole w miejscach widocznych dla rodziców. Skorzystaj z naszych materiałów: uzasadnienie, projekt zaproszenia i plakat.
2. Podczas ostatniego w tym roku szkolnym – przedwakacyjnego DKE podsumujcie wspólnie z klubowiczami dotychczasowe spotkania (co wniosły, co Wam dały), a ponadto:
- Sporządźcie „Wakacyjną listę przebojów książkowych”. Wspólnie wytypowane propozycje mogą zmotywować naszych uczniów do czytania nowych propozycji książkowych podczas wakacji, ukierunkować w wyborach.
- Opublikujcie na stronie internetowej szkoły w zakładce Ja czytam! wypracowaną przez Was „Wakacyjną listę przebojów książkowych 2015”
- Zachęćcie innych uczniów do pobierania fragmentów książek zamieszczonych na stronie jaczytam.pl oraz do czytania i rozmawiania w ramach Rodzinnego DKE.
- Przekażcie za pośrednictwem uczniów „Zaproszenie do Rodzinnego DKE” (uwaga: zaproszenie należy pobrać i wydrukować samodzielnie).
- Zachęćcie młodych klubowiczów do wykonania (lub ozdobienia) koperty do zaproszenia dla rodziców (wzór w załączniku do wykonania koperty).
3. Materiały do pobrania
Co przygotowaliśmy dla Rodzinnych DKE:
- Fragmenty książek dla dzieci
- Pomysły na poprowadzenie rozmowy z dzieckiem wokół problemu poruszanego w przeczytanej książce
- Komentarze psychologa
- Pomysły na mądre zabawy
- Materiały dla dzieci m.in. Pamiętnik Rodzinnego DKE
Materiały są dostępne do pobrania tutaj: www.facebook.com/stacjarodzic lub www.ortograffiti.pl/Strefa-Rodzicow