Zaloguj się

Ja czytam

Dyskusyjne kluby edukacyjne

Ścieżka: Bezpieczeństwo

Spotkanie 1.

Temat: Mam swoje prawa!

O czym dyskusja?

Prawa a przywileje, co dorośli mogą nam kazać, do czego nie wolno nikogo zmuszać, kiedy moi koledzy naruszają moje prawa, co wtedy robić.

Materiały do dyskusji:

  • Książka Elżbiety Zubrzyckiej Dręczyciel w klasie

Książka porusza temat przemocy dzieci wobec dzieci. Wyjaśnia mechanizm grupowej zmowy milczenia, który prowadzi do chronienia dręczyciela przez klasę. Mechanizm ten powoduje, ze dorośli stają się bezradni i zaklęty krąg niemocy się zamyka. Dzieci czują się osamotnione i zależne od dręczyciela. On sam nie ponosi konsekwencji własnych działań, pomimo że krzywdzi innych. Książka pokazuje, na czym polega dręczenie, kim jest dręczyciel, kim jego ofiara i co robić, żeby powstrzymać takie zachowania dzieci.

  • Film z udziałem Elżbiety Zubrzyckiej wprowadzający do dyskusji

POBIERZ CAŁY FILM

Spotkanie 2.

Temat: Gdy zmienia się rodzina...

O czym dyskusja?

Co z moimi prawami, gdy wszystko wokół się zmienia.

Materiały do dyskusji:

  • Książka Anny Czerwińskiej-Rydel Moje prawa ważna sprawa

Ta książka uzmysławia dzieciom, jakie są ich prawa, obowiązki i przywileje. O niektórych zapewne wiedzą, niektóre dopiero poznają dzięki tej książce. Ważne, aby zrozumiały. Dlatego pisarki – Anna Czerwińska-Rydel i Renata Piątkowska – stawiają na sytuacyjne przedstawienie kolejnych reguł znanych z Konwencji o Prawach Dziecka. Tłumaczą je cierpliwie ustami bohaterów – rodziców, dziadków, znajomych pań z ławeczki w parku. Wiele z opisanych historii nie wymaga pointy – ta nasuwa się małemu czytelnikowi sama. I to ogromny atut tej książki.

  • Film z udziałem Anny Czerwińskiej-Rydel wprowadzający do dyskusji

POBIERZ CAŁY FILM

Spotkanie 3.

Drogi nauczycielu, łam schematy, zerwij z codzienną rutyną! Jak? Wykorzystaj materiały z Podręcznikowego Zestawu Inspiracji przygotowane specjalnie dla Ciebie w ramach kampanii Ja czytam!

Podręcznikowy Zestaw Inspiracji to podręczniki do różnych przedmiotów i specjalnie do nich przygotowane zestawy zadań, karty pracy, porady dla nauczycieli oraz teksty. Można je stosować na lekcji i podczas spotkań w DKE.

Wszystkie materiały łączą się z podstawą programową. Korzystanie z nich jest więc nie tylko urozmaiceniem lekcji, umożliwia też realizację założonego programu nauczania.

Jak korzystać z Podręcznikowego Zestawu Inspiracji?

  1. Wybierz zadanie z listy i pobierz jego treść.  
  2. Zapoznaj się z fragmentami podręczników przydatnymi do wykonania zadania.
  3. Jeśli tego wymaga zadanie, pobierz załączniki (karty pracy dla uczniów i materiały dodatkowe).

UWAGA! Wszystkie materiały dostępne są po zalogowaniu!

POBIERZ ZADANIA I KARTY PRACY

Zadania angażują uczniów do działania, co pozwala wzmocnić w nich przekonanie, że czytanie to nie tylko szkolny obowiązek, lecz także przyjemność i niezawodny sposób na zrozumienie otaczającego nas świata, innych ludzi i samych siebie. Czytanie to sprawdzony sposób na rozwój – odkrywanie swojej osobowości, poszerzanie horyzontów i budowanie opinii. Sam udział w zadaniach sprzyja nawiązywaniu i rozwijaniu relacji pomiędzy uczniami – uczestnikami dyskusji i angażującymi się we wspólne projekty, oraz pomiędzy uczniami a nauczycielem.

Spis materiałów do ścieżki Bezpieczeństwo:

Zadania

Dodatki i karty pracy do zadań

Agresja powstrzymywana Załącznik 3 - Definicja
Pogromcy mitów

Załącznik 1 - Zasady gry „Kiedy się urodziłem”

Załącznik 2 - Definicja dyskusji oksfordzkiej

Patrzę i reaguję Załącznik 6 - Krzyżówka

Spotkanie 4.

Temat: Z rodziną najbezpieczniej

O czym dyskusja?

Kiedy czujemy się bezpiecznie, a kiedy nie? Czy rodzina daje nam poczucie bezpieczeństwa? 

Materiały do dyskusji:

  • Książka „Dynastia Miziołków” Joanny Olech

„Dynastia Miziołków” to pamiętnik chłopca w wieku szkolnym, który pisze o swojej niezwykłej rodzinie, szkole i kolegach. Jego rodziców – nazywanych przez dzieci Mamiszonem i Papiszonem – na pewno nie można zaliczyć do „nudziarzy”. Pełna energii, ciekawa świata mama ciągle próbuje nowych rzeczy: zapisuje się na kurs medytacji, który wkrótce zamienia na ćwiczenia na siłowni, te zaś porzuca dla nauki gry na mandolinie. Przez jakiś czas wraz z ekologami manifestującym w obronie wielorybów. W końcu zostaje pisarką. Jej przeciwieństwem jest tata – zamyślony, na ogół ze stoickim spokojem znosi kolejne zwariowane pomysły żony. Miziołek ma dwie młodsze siostry: Kaszydło i Małego Potwora – dzięki nim nigdy się nie nudzi.

Chłopiec nie pomija w swoim pamiętniku przygód ze szkoły i podwórka, przeżywanych razem z kolegami Fifą i Piromanem. Opowiada o nauce, z którą całkiem nieźle sobie radzi, choć zdarza mu się dostać jedynkę. Uwagę Miziołka zaprząta zresztą nie tylko zdobywanie wiedzy, lecz także koleżanka z klasy Beata – nie dość że bardzo ładna, to jeszcze wysportowana.

Joanna Olech stworzyła pełną domowego ciepła i jednocześnie skrzącą się dowcipem historię rodziny, która mogłaby mieszkać obok nas. 

  • Film z udziałem Joanny Olech wprowadzający do dyskusji

POBIERZ CAŁY FILM

Ścieżka: Zmiana/Przemiana

Spotkanie 1.

Temat: Zmiana bywa smutna…

O czym dyskusja?

Jak się czujesz, gdy coś zmienia, czy lubisz to i dlaczego?

Materiały do dyskusji:

  • Książka Elżbiety Zubrzyckiej „Motylek

Pogodne i optymistyczne opowiadania, które pomogą w rozmowach z dziećmi o stracie, tęsknocie, zwalczaniu lęków i chorowaniu.

  • Film z udziałem Elżbiety Zubrzyckiej wprowadzający do dyskusji

POBIERZ CAŁY FILM

Spotkanie 2.

Temat:  Zmiana bywa smutna

O czym dyskusja?

Jak zmienił się świat od czasów Korczaka, jak zmieniły się relacje dorosłych z dziećmi.

Materiały do dyskusji:

  • Książka Anny Czerwińskiej-Rydel Po drugiej stronie okna. Opowieść o Januszu Korczaku

O Januszu Korczaku wiemy wiele i niewiele. Szczególnie dużo uwagi poświęcamy Jego ostatniej drodze i w tym świetle często określamy Jego wartość jako wychowawcy i człowieka. To trochę krzywdzące, bo na zdumiewającą postać Janusza Korczaka składa się nie tylko Jego ostatnia i ostateczna zarazem decyzja. Człowiek, którym był Janusz Korczak, a wcześniej Henryk Goldszmit, to znacznie więcej. I właśnie to "więcej" tak mnie urzekło, gdy pisałam moją powieść dla dzieci, której nadałam tytuł "Po drugiej stronie okna". Szukając klucza do postaci Starego Doktora zauważyłam, że w Jego życiu niezwykle konsekwentnie przeplata się motyw okna. "Mój dziadek był szklarzem" - pisze Korczak w Pamiętniku. - "Szkło to ciepło i światło" - dodaje. W innym miejscu zaznacza: "Dziecku potrzebny ruch, powietrze, światło - zgoda, ale i coś jeszcze. Spojrzenie w przestrzeń, poczucie wolności - otwarte okno". 

  • Film z udziałem Anny Czerwińskiej-Rydel wprowadzający do dyskusji

POBIERZ CAŁY FILM

Spotkanie 3.

Spotkanie 4.

Temat: Czy trzeba się bać tego, czego nie znamy?

O czym dyskusja?

Dlaczego boimy się niektórych zwierząt/ludzi/rzeczy? Czy wygląd może odstraszać? Czy przełamanie naszych lęków może otworzyć nas na piękne doznania?

Materiały do dyskusji:

  • Książka Elżbiety Zubrzyckiej Mały wielki przyjaciel

Bohaterem tej książki jest znalezione w ogródku, na wpół dzikie, puchate zwierzątko. Z początku budzi strach i niechęć, jednak po bliższym poznaniu okazuje się niezwykłą istotką – ciekawską jak dziecko, radosną, chętną do nauki i zabawy. Zadziwia mądrością, z której korzysta cała rodzina. Wzrusza, kiedy okazuje swoje przywiązanie. Czego można się nauczyć od małego szczurka? Czy można się z nim zaprzyjaźnić?

Opowieść o szczurku podnosi na duchu i przełamuje uprzedzenia!

  • Film z udziałem Elżbiety Zubrzyckiej wprowadzający do dyskusji

POBIERZ CAŁY FILM

Spotkanie 5.

Temat: Przygody zaczynają się od marzeń!

O czym dyskusja?

Po co są nam wyzwania? Dlaczego należy pokonywać przeciwności losu? Dlaczego nie należy się łatwo zrażać? Dlaczego w życiu tak ważna jest pogoda ducha?

Materiały do dyskusji:

  • Książka Elżbiety Zubrzyckiej Marek, chłopiec, który miał marzenia

Jakim dzieckiem był wielki podróżnik? Czy różnił się od rówieśników? Co popchnęło go ku kolejnym wyprawom i spowodowało, że wciąż sprawdza granice ludzkiej wytrzymałości?
Marek Kamiński z werwą i humorem opowiada o swoim codziennym życiu w domu i szkole oraz o przygodach, jakie go spotkały, kiedy wychowywał się w niewielkim mieście, Połczynie Zdroju. Ta inspirująca książka z pewnością zachwyci dzieci i zachęci je rozmyślań, co w ich życiu jest ważne i jakim człowiekiem chciałyby zostać w przyszłości. To pierwsza z serii książek napisanych przez wielkich ludzi o ich dzieciństwie. Mali czytelnicy dowiedzą się, że byli oni takimi samymi dziećmi jak wszystkie, ale mieli wielkie marzenia...

  • Film z udziałem Elżbiety Zubrzyckiej wprowadzający do dyskusji

POBIERZ CAŁY FILM

Ścieżka: Granice

Spotkanie 1.

Temat: Takie są moje granice!

O czym dyskusja?

Czemu warto stawiać granice, dlaczego to ważne dla mnie, dla mojej rodziny oraz szkoły.

Materiały do dyskusji:

  • Książka Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel Siedmiu wspaniałych

Nasze dzieci mają dzisiaj o wiele więcej zabawek niż my w ich wieku, ale czy mniej problemów? W tych pełnych humoru bajkach z łatwością odnajdziemy ślady baśni klasycznych, ale również - jakże bliską nam rzeczywistość. Rozwód u państwa Żabickich; wredny wilk z VI B prześladujący ufnych pierwszaków; presja pięknego wyglądu, która pyzatej królewnie odbiera radość życia; sławna dzięki mediom, choć samotna Roszpunka; trzy świnki-akwizytorki, wymuszające na zagubionym wilku zupełnie mu niepotrzebne potrzeby; mama w roli Kopciuszka. Skąd my to znamy…? Mówiąc o współczesnych problemach, historie te opowiadają jednocześnie o potrzebie akceptacji i miłości, która jest niezmienna od wieków. Czasy się zmieniają, bajki się zmieniają, a tęsknota za byciem kochanym – nie. Te bajki dodają otuchy, uczą prawdziwych wartości i rozwijają inteligencję emocjonalną. Warto je przeczytać razem z dziećmi! Gorąco polecam – rekomenduje Katarzyna Miller, psychoterapeutka i felietonistka „Zwierciadła”.

  • Film z udziałem Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel wprowadzający do dyskusji

POBIERZ FILM 

Spotkanie 2.

Temat: Chronię siebie, nie raniąc innych

O czym dyskusja?

Oni nie mają racji – czemu, jak przekonuję do swoich racji, po co do nich przekonuję, jaki jest sens bezpiecznej dyskusji.

Materiały do dyskusji:

  • Książka Michała Rusinka i Anety Załazińskiej Co ty mówisz?! Magia słów, czyli retoryka dla dzieci

Jak to jest, że opowieści Jolki można słuchać godzinami?  Dlaczego tylko Bartek potrafi z nauczycielami załatwić każdą sprawę?  I co sprawia, że czasem nawet rodzice dają się do czegoś przekonać?

To magia!  Ty też możesz nauczyć się, jak przekonać innych do swojej racji, jak pokonać stres przed występem, jak zabawić kogoś rozmową, a nie zagadać na śmierć! Taką magię znali już ludzie w starożytności, a dzisiaj – studiują ją menadżerowie, twórcy reklam, politycy. Ta magia – to magia retoryki! A ta książka – to twój do niej klucz!

  • Film z udziałem Michała Rusinka wprowadzający do dyskusji

POBIERZ CAŁY FILM

Spotkanie 3.

Chmurka, mała Polka, nie rozumie, dlaczego musi mieszkać na Syberii. I co to znaczy, że są wysiedleńcami. Ale to nic. Ma tu przecież przyjaciela Ilię, ukochanego kota Katafieja, codzienne figle na śniegu i przesiadywanie w ciepłej obórce. Nie boi się szczurów, które odwiedzają ich izbę co noc – są takie zabawne! A wiersze, których uczy się w szkole – krasiwe i melodyjne. Chmurce – Ani ciężko zrozumieć, dlaczego babcia za nimi nie przepada i uparcie przypomina o dalekiej Polsce. Czy kiedyś tam wrócą?

  • Film z udziałem Doroty Combrzyńskiej-Nogali wprowadzający do dyskusji

POBIERZ CAŁY FILM

  • Podręcznikowy zestaw inspiracji

Drogi nauczycielu, łam schematy, zerwij z codzienną rutyną! Jak? Wykorzystaj materiały z Podręcznikowego Zestawu Inspiracji przygotowane specjalnie dla Ciebie w ramach kampanii Ja czytam!

Podręcznikowy Zestaw Inspiracji to podręczniki do różnych przedmiotów i specjalnie do nich przygotowane zestawy zadań, karty pracy, porady dla nauczycieli oraz teksty. Można je stosować na lekcji i podczas spotkań w DKE.

Wszystkie materiały łączą się z podstawą programową. Korzystanie z nich jest więc nie tylko urozmaiceniem lekcji, umożliwia też realizację założonego programu nauczania.

Jak korzystać z Podręcznikowego Zestawu Inspiracji?

  1. Wybierz zadanie z listy i pobierz jego treść.  
  2. Zapoznaj się z fragmentami podręczników przydatnymi do wykonania zadania.
  3. Jeśli tego wymaga zadanie, pobierz załączniki (karty pracy dla uczniów i materiały dodatkowe).

UWAGA! Wszystkie materiały dostępne są po zalogowaniu!

POBIERZ ZADANIA I KARTY PRACY

Zadania angażują uczniów do działania, co pozwala wzmocnić w nich przekonanie, że czytanie to nie tylko szkolny obowiązek, lecz także przyjemność i niezawodny sposób na zrozumienie otaczającego nas świata, innych ludzi i samych siebie. Czytanie to sprawdzony sposób na rozwój – odkrywanie swojej osobowości, poszerzanie horyzontów i budowanie opinii. Sam udział w zadaniach sprzyja nawiązywaniu i rozwijaniu relacji pomiędzy uczniami – uczestnikami dyskusji i angażującymi się we wspólne projekty, oraz pomiędzy uczniami a nauczycielem.

Spis materiałów do ścieżki Granice:

Zadanie

Dodatki i karty pracy do zadań

Jak rozumiemy pojęcie „granice”

Jak rozumiemy pojęcie "granice". Załącznik 2 - mapa mentalna

Jak rozumiemy pojęcie "granice". Załącznik 3 - metaplan

Misja na Marsa Misja na Marsa. Załącznik 5 - Polecenia dla uczniów
Ustalenie zasad dyskusji

Dodatek: Dyskusja punktowana - arkusz oceny

Ustalanie zasad dyskusji. Załącznik 1. Dyskusja - rysunek

Skąd te granice? Skąd te granice?
To nie jest moja sprawa To nie jest moja sprawa
Przekraczanie granic Granice, kórych boję się przekroczyć. Załącznik 4 - CV bohatera

Spotkanie 4.

Temat: Przekraczamy granice

O czym dyskusja?

Czy łatwo jest przekraczać granice swoich możliwości, swoich potencjalnych zdolności? Czy warto przekraczać takie granice?

Materiały do dyskusji:

  • Książka Anny Czerwińskiej-Rydel „Ciepło–zimno. Zagadka Fahrenheita”

Zagadka życia i śmierci Gabriela Fahrenheita, Gdańszczanina, który naukowo badał temperaturę i wynalazł termometr rtęciowy. Najprawdopodobniej zmarł wskutek zatrucia rtęcią. Opowieść o odkrywaniu świata, pasji nauki, dociekliwości w dążeniu do prawdy. Świetna biografia w której naukowe informacje splatają się z próbą rozwikłania tajemniczej śmierci naukowca. Druga, po Janie Heweliuszu, biografia z serii Trylogia Gdańska.

Ścieżka: Przyjaźń

Spotkanie 1.

Temat: Granice poświęcenia dla przyjaciela.

O czym dyskusja?

Czy warto się poświęcać dla przyjaźni, czy ważna jest zasada wzajemności, po co poświęcamy się dla przyjaciół.

Materiały do dyskusji:

  • Książka Anny Czerwińskiej-Rydel Po drugiej stronie okna. Opowieść o Januszu Korczaku

O Januszu Korczaku wiemy wiele i niewiele. Szczególnie dużo uwagi poświęcamy Jego ostatniej drodze i w tym świetle często określamy Jego wartość jako wychowawcy i człowieka. To trochę krzywdzące, bo na zdumiewającą postać Janusza Korczaka składa się nie tylko Jego ostatnia i ostateczna zarazem decyzja. Człowiek, którym był Janusz Korczak, a wcześniej Henryk Goldszmit, to znacznie więcej. I właśnie to "więcej" tak mnie urzekło, gdy pisałam moją powieść dla dzieci, której nadałam tytuł "Po drugiej stronie okna". Szukając klucza do postaci Starego Doktora zauważyłam, że w Jego życiu niezwykle konsekwentnie przeplata się motyw okna. "Mój dziadek był szklarzem" - pisze Korczak w Pamiętniku. - "Szkło to ciepło i światło" - dodaje. W innym miejscu zaznacza: "Dziecku potrzebny ruch, powietrze, światło - zgoda, ale i coś jeszcze. Spojrzenie w przestrzeń, poczucie wolności - otwarte okno". 

  • Film z udziałem Anny Czerwińskiej-Rydel wprowadzający do dyskusji

POBIERZ CAŁY FILM

Spotkanie 2.

Temat: Czy każdy może być przyjacielem?

O czym dyskusja?

Czemu kogoś lubimy, co to znaczy „przyjaciel”, czy przyjaciel musi być dla nas dobry, co to znaczy być dobrym przyjacielem?

Materiały do dyskusji:

  • Książka Elżbiety Zubrzyckiej Chcę mieć przyjaciela. O dziewczynce, która chciała się zaprzyjaźnić z krokodylem

Mała dziewczynka, jak każde dziecko, szuka przyjaciela. Chciałaby zaprzyjaźnić się z miłym puchatym misiem koala, ale przypadkiem spotyka kogoś zupełnie innego – krokodyla o smutnych oczach. Zostaje jego przyjaciółką, bo on tego chce, i wydaje się, że potrzebuje pomocy. Co wyniknie z tej przyjaźni? Głównym przesłaniem książki jest ostrzeżenie: jeśli przypadkiem zaprzyjaźnisz się z krokodylem, nie czekaj, aż on się zmieni, i nie licz na to, że nauczysz go zachowywać się inaczej. Po prostu trzymaj się od niego z daleka i pozwól mu żyć tak jak chce.

  • Film z udziałem Elżbiety Zubrzyckiej wprowadzający do dyskusji

POBIERZ CAŁY FILM

Spotkanie 3.

  • Książka Doroty Combrzyńskiej-Nogali Syberyjskie przygody Chmurki”

Chmurka, mała Polka, nie rozumie, dlaczego musi mieszkać na Syberii. I co to znaczy, że są wysiedleńcami. Ale to nic. Ma tu przecież przyjaciela Ilię, ukochanego kota Katafieja, codzienne figle na śniegu i przesiadywanie w ciepłej obórce. Nie boi się szczurów, które odwiedzają ich izbę co noc – są takie zabawne! A wiersze, których uczy się w szkole – krasiwe i melodyjne. Chmurce – Ani ciężko zrozumieć, dlaczego babcia za nimi nie przepada i uparcie przypomina o dalekiej Polsce. Czy kiedyś tam wrócą?

  • Film z udziałem Doroty Combrzyńskiej-Nogali wprowadzający do dyskusji

POBIERZ CAŁY FILM

  • Książka Krzysztofa Mierzejewskiego Skrzydlaci Jeźdźcy"

„Skrzydlaci jeźdźcy” to pierwsza przeznaczona dla młodych czytelników opowieść o polskiej husarii. Ta barwna, ciekawie zilustrowana i napisana z rozmachem książka ukazuje najlepszą jazdę i jedno z bardziej niezwykłych zjawisk w historii rycerstwa. „Skrzydlaci jeźdźcy” to historia wciągająca od pierwszej strony, pełna przygód, niebezpieczeństw, dramatycznych zwrotów akcji i wygranych bitew. To lektura dla tych, którzy nie lubią się nudzić, a chcą wiedzieć więcej. To książka, dzięki której można naprawdę rozwinąć skrzydła.

  • Film z udziałem Krzysztofa Mierzejewskiego wprowadzający do dyskusji

POBIERZ CAŁY FILM

Spotkanie 4.

Temat: Czy zwierzę może być członkiem rodziny?

O czym dyskusja?

Kim dla nas są nasi zwierzęcy pupile, czy są to tylko zwierzęta, czy też są już częścią naszej rodziny? Dlaczego?

Materiały do dyskusji:

  • Książka Agnieszki Tyszki „Koniki z Szumińskich Łąk” 

Stajnia w Szuminie to niezwykłe miejsce. Tutaj kucyki i koniki każdej maści znajdą spokojną przystań i oddanych przyjaciół. Zajrzyj do Szumińskich Łąk! Do położonego wśród pięknych łąk Szumina sprowadza się nowa dziewczynka Paulina. Tęskni za swoim ukochanym kucykiem walijskim Rokim. Czy jest szansa na wykupienie Rokiego ze stadniny, w której teraz mieszka? Nowe przyjaciółki Paulinki ze stajni Szumińskie Łąki wpadają na wspaniały pomysł…

  • Film z udziałem Agnieszki Tyszki wprowadzający do dyskusji

POBIERZ CAŁY FILM

Spotkanie 5.

Temat: Przyjaciele czy rywale?

O czym dyskusja?

Co robić, kiedy twój przyjaciel zakochuje się? Co robić kiedy ty zakochasz się w tej samej osobie? Czy przyjaźń jest ważniejsza? Czy w rodzinie może się przyjaźnić?

Materiały do dyskusji:
  • Książka „Dynastia Miziołków” Joanny Olech

„Dynastia Miziołków” to pamiętnik chłopca w wieku szkolnym, który pisze o swojej niezwykłej rodzinie, szkole i kolegach. Jego rodziców – nazywanych przez dzieci Mamiszonem i Papiszonem – na pewno nie można zaliczyć do „nudziarzy”. Pełna energii, ciekawa świata mama ciągle próbuje nowych rzeczy: zapisuje się na kurs medytacji, który wkrótce zamienia na ćwiczenia na siłowni, te zaś porzuca dla nauki gry na mandolinie. Przez jakiś czas wraz z ekologami manifestującym w obronie wielorybów. W końcu zostaje pisarką. Jej przeciwieństwem jest tata – zamyślony, na ogół ze stoickim spokojem znosi kolejne zwariowane pomysły żony. Miziołek ma dwie młodsze siostry: Kaszydło i Małego Potwora – dzięki nim nigdy się nie nudzi.

Chłopiec nie pomija w swoim pamiętniku przygód ze szkoły i podwórka, przeżywanych razem z kolegami Fifą i Piromanem. Opowiada o nauce, z którą całkiem nieźle sobie radzi, choć zdarza mu się dostać jedynkę. Uwagę Miziołka zaprząta zresztą nie tylko zdobywanie wiedzy, lecz także koleżanka z klasy Beata – nie dość że bardzo ładna, to jeszcze wysportowana.

Joanna Olech stworzyła pełną domowego ciepła i jednocześnie skrzącą się dowcipem historię rodziny, która mogłaby mieszkać obok nas. 

  • Film z udziałem Joanny Olech wprowadzający do dyskusji:

POBIERZ CAŁY FILM

Ścieżka: Różnice

Spotkanie 1.

Temat: Czym różni się miasto od wsi? 

O czym dyskusja?

Czy mieszkańcy miast dobrze czują się na wsi? Jak oswoić nowe miejsce? Dlaczego dzieci często wyjeżdżają na wakacje na wieś?

Materiały do dyskusji:

  • Książka Agnieszki Tyszki „Zosia z Ulicy Kociej. Na wakacjach” 

„Zosia z Ulicy Kociej” to przezabawna seria o perypetiach rezolutnej Zosi i jej zwariowanej rodzinki. W trzeciej części kolejna niespodzianka: WIECZNA choroba, przez którą upragnione wakacje staną pod znakiem zapytania. Na szczęście uratuje je NCIŚ MALINOWY i dzięki temu możliwe będą: nocleg przy Gęsiej Street, spotkanie z Arusiem i Karolem Czwartym, a nawet wyjazd do Uroczyska Rusałek!

Ponuraki, drżyjcie! Zosia nie pozwoli Wam się nudzić!

  • Film z udziałem Agnieszki Tyszki wprowadzający do dyskusji

POBIERZ CAŁY FILM

Spotkanie 2.

Temat: Czy to dobrze, że się różnimy?

O czym dyskusja?

Czy to dobrze, że się różnimy? Czy akceptujemy nasze różnice?

Materiały do dyskusji:
  • Książka „Dynastia Miziołków” Joanny Olech

„Dynastia Miziołków” to pamiętnik chłopca w wieku szkolnym, który pisze o swojej niezwykłej rodzinie, szkole i kolegach. Jego rodziców – nazywanych przez dzieci Mamiszonem i Papiszonem – na pewno nie można zaliczyć do „nudziarzy”. Pełna energii, ciekawa świata mama ciągle próbuje nowych rzeczy: zapisuje się na kurs medytacji, który wkrótce zamienia na ćwiczenia na siłowni, te zaś porzuca dla nauki gry na mandolinie. Przez jakiś czas wraz z ekologami manifestującym w obronie wielorybów. W końcu zostaje pisarką. Jej przeciwieństwem jest tata – zamyślony, na ogół ze stoickim spokojem znosi kolejne zwariowane pomysły żony. Miziołek ma dwie młodsze siostry: Kaszydło i Małego Potwora – dzięki nim nigdy się nie nudzi.

Chłopiec nie pomija w swoim pamiętniku przygód ze szkoły i podwórka, przeżywanych razem z kolegami Fifą i Piromanem. Opowiada o nauce, z którą całkiem nieźle sobie radzi, choć zdarza mu się dostać jedynkę. Uwagę Miziołka zaprząta zresztą nie tylko zdobywanie wiedzy, lecz także koleżanka z klasy Beata – nie dość że bardzo ładna, to jeszcze wysportowana.

Joanna Olech stworzyła pełną domowego ciepła i jednocześnie skrzącą się dowcipem historię rodziny, która mogłaby mieszkać obok nas. 

  • Film z udziałem Joanny Olech wprowadzający do dyskusji

POBIERZ CAŁY FILM

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj ×