Zaloguj się

Ja czytam

Dyskusyjne kluby edukacyjne

Seria Felix, Net i Nika

Rafał Kosik

Seria książek „Felix, Net i Nika” jest obecna na polskim rynku wydawniczym od 2004 roku. W tym czasie powieści o przygodach trójki warszawskich gimnazjalistów zyskały sobie zarówno ogromną sympatię czytelników (liczne fankluby i blogi, łączny nakład przekraczający 350 tys. sprzedanych egzemplarzy), jak i zostały docenione przez krytyków. Dwa pierwsze tomy otrzymały główną nagrodę literacką i tytuł Książki Roku 2005 Polskiej Sekcji IBBY - International Board on Books for Young People, tom trzeci był do tej nagrody również nominowany, a tom czwarty otrzymał nagrodę Małego Donga „Dziecięcy Bestseller Roku 2007”. 

Ścieżka: BEZPIECZEŃSTWO

Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa

Bezpieczeństwo ma wiele poziomów, a w dzisiejszych czasach to coś znacznie więcej niż rozglądanie się przy przejściu przez ulicę. Trzeba myśleć perspektywicznie na wiele lat wprzód, i to nie tylko o sobie, ale i o swoich bliskich, a wręcz o całej ludzkości. Takie jest przesłanie "TMK". Książka pokazuje to na przykładzie wykorzystania technologii manipulowania pogodą dla wygody współczesnego człowieka, który coraz łatwiej ulega pokusie używania technologii do rozwiązywania doraźnych problemów. Efekty tego okazują się katastrofalne po kilkudziesięciu latach. Rezultatem jest zniszczenie środowiska naturalnego i Polska roku 2060 pokazana jest jako niezdatna do życia pustynia. Jeśli dziś człowiek będzie działał rozumnie, myśląc o przyszłości, uda się nam zapewne uniknąć przedstawionej w książce "teoretycznie możliwej" katastrofy.

Ścieżka: PRZYJAŹŃ

Felix, Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka

Trójka przyjaciół jedzie na ferie, w miejsce oderwane od cywilizacji, gdzie wobec warunków pogodowych (zerwanie łączności ze światem zewnętrznym) są zdani na siebie. Dodatkowo muszą zadbać o znacznie mniej rozgarniętych uczestników wycieczki. Następuje rozłam w trójce przyjaciół - Nika, niezrozumiana przez Felixa i Neta, daje się wciągnąć w niebezpieczną grę prowadzoną przez właścicielki pensjonatu. To, co z pozoru wydaje się zwykłym konfliktem pomiędzy nastolatkami, którzy chcą się po prostu dobrze bawić podczas ferii, zamienia się w horror, w którym zagrożone jest życie Niki. Zamiast ratować siebie (bo mają taką możliwość), Felix i Net decydują się podjąć poważne ryzyko, aby uratować przyjaciółkę, choć wcześniej ostrzegali ją o niebezpieczeństwie. Mimo różnych konfliktów, które się zwykle pojawiają pomiędzy ludźmi, w prawdziwej przyjaźni chodzi o to, że zawsze możemy na sobie polegać.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj ×